„Az csak sósav? Akkor mehet nyugodtan a lefolyóba!”

„Az csak sósav? Akkor mehet nyugodtan a lefolyóba!” – Rendhagyó kémiaóra a BME-n

2012.12.06-án egy csapat ifjú vegyész szuper ajándékot kapott a Mikulástól: ellátogathatott a Budapesti Műszaki Egyetem Szervetlen és Analitikai Tanszékének laboratóriumába. Ez nem egy szokványos „körbenézős” látogatás volt, hiszen amellett, hogy megismerkedhettünk az egyetemi laborok jellegzetes hangulatával („Az csak sósav meg egy kis ez-meg-az? Akkor mehet nyugodtan a lefolyóba!”), mi magunk is kísérletezhettünk. A fő téma a „Savak, bázisok, sók, indikátorok lelkivilága” volt.

Először megtanultuk, hogy bizony a hétköznapi dolgoknak is van kémiás vonatkozása. Nem is gondolnánk, hogy a Fantának 3-as, a Colának 2-es, a Domestosnak pedig 1-es a pH-ja! Aztán következett egy egyszerűsített titrálási gyakorlat: hideg zsíroldó KOH-koncentrációjának meghatározása sósavval. A legtöbb diák csak a tankönyvekben olvashat olyanról, hogy titrálás, büretta, vagy átmeneti szín – itt megelevenedett a szöveg. Mindenki nagy igyekezettel rázogatta a lombikokat, és egymást „túltitrálva” próbáltuk megmondani, hogy mennyi a fogyás… A cseppenként adagolt sósav végül megtette hatását: mindenkinél jelentkezett a halványrózsaszín állapot. Ezután színes és érdekes kémcsőkísérlet-sorozatok következtek. Csak egy kis „ízelítő” abból, amivel dolgoztunk: réz-szulfát, cink, sósav, tej. Sikeresen ellenálltunk a kísértésnek, hogy megigyuk a réz-szulfátos, nátrium-hidroxidos tejet… Ezek után következett a legfontosabb laborgyakorlat: a mosogatás. Remek kémcsőmosók segítségével gyönyörűen kitakarítottuk az utolsó kis rézmaradványt is (nem volt könnyű!). Sajnos a rendhagyó óra hamar véget ért. De rengeteg élménnyel lettünk gazdagabbak, és azt hiszem, senki nem bánta meg, hogy eljött. 🙂 Már csak az ajándék periódusos rendszerért is megérte!

Oláh Dóra 10.a