Általános információk

Iskolánkban hosszú évek óta hagyomány, hogy tanulóink olyan programok megvalósításában vesznek részt, mellyel mások segítségére, szolgálatára lehetnek. Intézményünk számos gyűjtőprogramot szervezett rászorulók számára, patronáltunk határon túli magyar gyermekintézményeket, és a cunami árvák „örökbefogadási” programjába is bekapcsolódtunk, de saját zsebpénzük felajánlásával diákjaink rászoruló gyerekeket is támogattak.  

A szociális érzékenység és érzékenyítés fontos részét képezi pedagógiai munkánknak, és ehhez szervesen kapcsolódik a szervezett és rendszeres közösségi szolgálat, amely minden diákunk számára törvényileg kötelező. Magyarország Kormánya ugyanis a 2011. december 23-án elfogadott Nemzeti köznevelési törvénnyel bevezette az iskolai közösségi szolgálatot, mint az érettségi kiállításának előfeltételeként teljesítendő tevékenységet. A törvény értelmében minden középiskolásnak az írásbeli érettségi kezdetéig – lehetőleg arányosan elosztva – 50 óra közösségi szolgálatot kell teljesítenie ahhoz, hogy érettségi bizonyítványt kaphasson. 

A közösségi szolgálat teljesítését a tanulók jellemzően nem közvetlenül az érettségi vizsga előtt teljesítik, hanem a 9-11. évfolyamok alatt.  A tanulók a szolgálati tevékenység helyét érdeklődési körüknek megfelelően önállóan választhatják meg a honlapunkon felsorolt közösségi szolgálatos helyek közül. Fontos célunk, hogy minden diákunk az érdeklődési körének megfelelő közösségi szolgálatos tevékenységet tudjon végezni, ezért nagyon sok szervezettel állunk kapcsolatban, ahol a tanulók változatos tapasztalatokra, élményekre tehetnek szert, fejlődhetnek a munkavállalás során fontos kompetenciáik és felelősségtudatuk.  

A közösségi szolgálat keretei között az iskolai közösségi szolgálatra vonatkozó törvény értelmében 

  1. a) az egészségügyi,
    b) a szociális és jótékonysági,
    c) az oktatási, 
    d) a kulturális és közösségi, 
    e) a környezet- és természetvédelmi, 
    f) a katasztrófavédelmi, 
    g) az óvodás korú, sajátos nevelési igényű gyermekekkel, tanulókkal, az idős emberekkel közös sport- és szabadidős 
  2. h) az egyes rendőrségi feladatok ellátására létrehozott szerveknél bűn- és baleset-megelőzési területen folytatható tevékenység.

A fogadó intézményekkel iskolánknak együttműködési szerződése van. Csak olyan intézménynél teljesíthető közösségi szolgálat, amellyel gimnáziumunknak együttműködési megállapodása van. A fogadó intézmények listája honlapunkon a Közösségi szolgálat menüpont Közösségi szolgálatos helyeink almenüjében található meg, diákjaink innen választhatnak maguknak közösségi szolgálatra helyet. 

Tanulóinknak legalább 5, maximum 25 órát iskolánkban kell teljesíteniük, és a gimnáziumon kívül még legalább 2 külső intézményben kell közösségi szolgálatos órákat szerezniük. Egy-egy intézménynél 25 óránál nem szerezhető több óra. 

A közösségi szolgálat teljesítése körében egy órán hatvan perc közösségi szolgálati idő értendő, melybe az utazás nem számítható bele. Iskolai tanítási napokon max. 3 óra, hétvégén és iskolai szünetekben max. 5 óra közösségi szolgálatos tevékenység végezhető és számolható el.  

A közösségi szolgálat megkezdésekor diákjainknak közösségi szolgálati jelentkezési lapot kell kitölteni, amelyhez a szülő egyetértő nyilatkozata is szükséges.  Ez a nyomtatvány honlapunk Közösségi szolgálat menüpontjának Dokumentáció almenüjében található. 

A közösségi szolgálat során a tanuló a gimnázium által rendelkezésére bocsájtott naplót köteles vezetni, amelyben feljegyzi, hogy mikor, hol, milyen időkeretben és milyen tevékenységet folytatott, és elvégzett tevékenységével kapcsolatban pár mondatos reflexiót ír. A tevékenység elvégzését a fogadó intézmény által megbízott személy a naplóban aláírásával és a szervezet pecsétjével igazolja. Ezt a dokumentációt a tanuló bemutatja osztályfőnökének, aki a közösségi szolgálatos naplóban aláírásával igazolja, hogy az e-naplóban rögzítette a teljesített órákat, tanév végén pedig a tanuló bizonyítványába is bekerül a teljesített órák száma.