Pályaorientációs tevékenység iskolánkban

A pályaorientáció, a modern értelemben vett pályaválasztási tanácsadás a mi iskolánk pedagógiai gondolkodásának és szemléletének fontos eleme. Az általunk is képviselt életút-támogató pályaorientációs megközelítés lehetővé teszi, hogy előtérbe kerüljön és tudatosuljon az egész életen át tartó tanulás (Lifelong Learning) és szakmai fejlődés igénye diákjaink körében.

Az életút-támogató pályaorientációs tevékenységek körébe tartoznak az információ-szolgáltatás, a pályatanácsadás egyéni és csoportos formái, ide értve az életpálya-építési készségek iskolai fejlesztését is. Ezt a célt igyekszünk megvalósítani az iskolán belüli támogató tevékenységgel. A program sikerének kulcsa, hogy a diákok megfelelő mennyiségű és minőségű önismeretre, pályaismeretre, munkaerőpiaci ismeretre tegyenek szert. Elősegíthető, hogy ebben a folyamatban tudatosuljon az örömmel végzett tevékenység ( érdeklődés ), hogy milyen tevékenységekben jó ( képesség, kulcskompetenciák), mi az, ami fontos a diák számára ( érték ), s meg tudja fogalmazni, hogyan szeret dolgozni (munkamód). Ezeket a klasszikus szempontokat korszerű tartalmú, módszerű tevékenységekkel tervezzük beépíteni programunkba.

Pályaorientációt gyakorlatilag mindenki végez bizonyos szempontból az iskolai oktató-nevelő munkában, tehát ez egy széles körű támogatás, melyben a diák és környezete egymásra folyamatos hatást gyakorol. A csoportos és/vagy egyéni foglalkozás személyesebb, egyedibb, fontos kiegészítője lehet a döntési folyamatnak.

Minden célzott pályaorientációs tevékenységben a folyamatelvűséget, a támogató jelleget és az életpálya-szemléletet tartjuk szem előtt.

Puskás Melinda pályaorientációt támogató felelős tanár

Gimnáziumunk pályaorientációs programja az alábbi tevékenységeket foglalja magában

Cél:

Személyre szóló tanácsadás,
csoportfoglalkozás.
Szaktanárok
(Állampolgári ismeretek 12. évf.)
Elemzőkészség
Problémamegoldó-,
és konfliktuskezelő képesség
Tanórák