Holland rendőrök az iskolában

2013. 10. 04-én iskolánkba látogatott és angol nyelven előadást tartott három holland rendőr Gödöllő testvérvárosából, Wageningenből.

Azzal a ténnyel indítottak, amit már javarészt mindenki tudott, miszerint Hollandiában legális a marihuána fogyasztása. Csak a fogyasztás. Árusítani ugyanis szigorúan tilos. Egy bizonyos fajta üzletben lehet csak kapni, az úgy nevezett „coffee/café shop”-ban. 5g-nál többet nem lehet kapni, ugyanitt kábítószert tartalmazó süteményt is árulnak, ami a „spacecake” nevet viseli.

Az előadók figyelmeztettek minket, ha netán kimennénk és vásárolnánk, ellenőrzött körülmények között és otthon fogyasszunk, mivel nem tudhatjuk hogyan reagál a szervezetünk rá.

Legális saját felhasználásra termeszteni is. Egy-két tő kendert lehet a kertekben nevelni, melyeket ízlés szerint vesznek igénybe.

A hollandok megindokolták nekünk mi ezen intézkedések igazi oka, még ha az emberek többsége nem tekinti megoldásnak, sőt ellenzi. Úgy véli a holland rendőrség, hogy sokkal jobb, ha mindez megfigyelten, a szemük előtt történik. Mivel ezen bódítószerek biztonságosnak tekinthetők (tiszta minőségűek). Mindez, persze 18 éven felül lehetséges.

Felsoroltak néhány olyan tudatmódosítót, amire odafigyelni sosem árt. Például a GHB-re (magyarul katira), amit nemi erőszak drogjaként is emlegetnek. Mivel az ember teljesen elveszíti az öntudatát, és akármi megtörténhet vele. Elég csak néhány cseppen beletenni valaki italába, és teljesen öntudatlan lesz. Ez ellen úgy védekezhetünk, hogy nem hagyjuk italunkat a pulton felügyeletlenül.

Alkoholról is tettek említést. Egészen jövő január elsejéig szabad a 16 éven felülieknek alkoholt inni, viszont az adott dátum után már csak 18 év felett lesz lehetőség rá, akárcsak Magyarországon. A magyarázat az, hogy a fiatalok nem tudják kontrollálni az ivás mennyiségét, és életveszélyes helyzetbe hozzák magukat.

Kérdéseket tehettünk fel, melyekre érdekes és vicces történeteket meséltek.  Hoztak egy bőröndnyi mintát, ami a tudatmódosítókhoz kapcsolódott. Összességében az előadás segített elmélyíteni ismereteinket és bővíteni tudásunkat az adott országgal és a drogfogyasztással kapcsolatban.

Képek az előadásról itt!

Nagy Nikolett